Sayı : 457   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Kur'an'ın Yeminleri : Andolsun ki..

Prof. Dr. Ali Akpınar

Yıldızlara Ayetlere Yemin Olsun!

  • 08 Mayıs 2020
  • 392 Görüntülenme
  • 449. Sayı / 2020 MayısKur’an’ın ayetleri de birer yıldızdır. Farklı özellik ve güzellikleriyle cahiliye karanlıklarını delip geçen, insanlığı karanlıktan aydınlığa çıkaran yıldız gibidir ayetler. Yıldızlar görsel ayet, Kur’an ayetleri de görsel ve işitsel ayetlerdir. Yıldızlar gibi ayetlerin inişi, tespit edilişi, okunup anlaşılması, gönüllere ve zihinlere doğuşu, hayata akışı da hikmet ve ibretle doludur.

 

Kur’an’ın âlemlerin Rabbi tarafından indirilmiş olması, onu ele alıp okurken, anlarken, yorumlarken ve yaşarken ki mümin duruşu belirler. Evet, bu kitap herhangi bir meleğin yahut bir insanın katından değil, âlemlerin Rabbi Allah katından gelmiştir. Ona göre ona saygı duyulmalı, onu ciddiye almalı, onun hakkında konuşurken titiz olmalıdır.

 

فَلَا أُقْسِمُ بِمَوَاقِعِ النُّجُومِ وَإِنَّهُ لَقَسَمٌ لَوْ تَعْلَمُونَ عَظِيمٌإِنَّهُ لَقُرْآنٌ كَرِيمٌ

فِي كِتَابٍ مَكْنُونٍ لَا يَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَتَنزِيلٌ مِنْ رَبِّ الْعَالَمِينَ

“Hayır; yıldızların yerleri üzerine yemin ederim ki bunun ne büyük yemin olduğunu bir bilseniz! Doğrusu bu Kitap, sadece arınmış olanların dokunabileceği, korunmuş/saklı bir Kitap'ta mevcutken âlemlerin Rabbi tarafından indirilmiş olan Kur’an-ı Kerim'dir.” (Vakıa, 56/75-80)

Necm yıldız demektir. Çoğulu nücûm gelir. Kur’an’da kevkeb/kevâkib de yıldız anlamında kullanılmıştır. Kur’an, karanlığı delip geçici yıldız anlamına Tarık, Şihâb sâkıb, Şi’râ yıldızı gibi kelimelere de yer vermiştir. Yıldızlar, gökyüzü kitabının görsel ayetleridir. Gece karanlığında gökyüzünü süsleyen, karanlığın korkunçluğunu gideren, insanların yön bulmalarını sağlayan, gayb haberlerini çalmak isteyen şeytanlar için taşlama aracı olan ve daha pek çok yararı olan cisimlerdir. “O, yıldızları kara ve denizin karanlıklarında yol bulasınız diye sizin için var edendir. Bilen bir toplum için ayetleri uzun uzadıya açıkladık.” (Enâm, 6/97) “Şüphesiz Biz, yakın göğü bir süsle, yıldızlarla süsledik. Onu, inatçı her türlü şeytandan koruduk.” (Saffât, 37/6-7; Mülk, 67/7)

Kur’an, yıldızların da Yüce Allah’a secde ettiğini söyleyerek bizleri de secde etmeye çağırır. “Otlar/yıldızlar ve ağaçlar O'nun buyruğuna boyun eğerler.” (Rahman, 55/6)Yıldızlar da O'nun buyruğuna boyun eğmiştir. Bunlarda, akleden kimseler için dersler vardır.” (Nahl, 16/12)Göklerde ve yerde olanların, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanların ve insanların birçoğunun Allah'a secde ettiklerini görmüyor musun?” (Hac, 22/18) Yıldızların secdesi, yaratılış gayelerine uygun hareket etmeleri, kendileri hakkında Yüce Allah’ın koyduğu ölçüler doğrultusunda varlıklarını sürdürmeleridir. Yıldızların doğuşu, yörüngesindeki akışı ve batışlarında sayısız ibret ve hakka işaretler vardır.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

449. Sayı Mayıs 2020