Sayı : 457   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Misafir Kalem

Kemal Özer

Fitne, komplo teorisi ve bozgunculuk

  • 06 Ocak 2021
  • 31 Görüntülenme
  • 457. Sayı / 2021 Ocak
Yazarın Diğer Yazıları
Kemal Özer
Tüm Yazı ArşiviTarih boyunca çok sayıda bozguncu, sayılamayacak kadar azgınlık ve sapkınlığa yol açmış ve bunlarla ilgili ciltler dolusu kitaplar yazılmıştır. Hz Osman (ra)’ın şehid edilmesi de fitne yüzünden... Yine fitne, Hz Âişe annemiz ile Hz Ali (ra) arasında Cemel Vak’ası hadisesinin yaşanmasına bile neden olmuştur.

 

İnsan bedeni güzel ve hoş olan her şeye karşı olumlu tepki verirken, çirkin ve kötü olan şeylere karşı da olumsuz tepkiler verir. Fıtratı bozulmamış bir kimse, kötüye de iyiye de gerekli tepkiyi verecektir. Fakat bozulmuşluk baskın hâle gelmişse, kişinin bunlara karşı algılayıcıları kapandığı için, iyiyi ve kötüyü seçemez hâle gelir.

 

Sözlükler “fitne” kavramının anlamı için yazmadık kelime bırakmamış. Bunlardan en etkileyicileri; küfür, azgınlık ve sapkınlık…

İlk fitne şeytanın yaptığı bir isyan olup, bunu sürdürenler de şeytanî bir mesleğin icracılarıdır. Çıkarılan fesat, yapanı kişiliksiz kılmakla kalmaz, toplumu birbirine düşürür.

Fitne-fücurla meşgul bir kişi, hem şeytanın meslektaşı, hem de o melunun iş ortağıdır. Bir fitnekârın yaptığı en kötü şey, fıtratla savaştır.

Tarih boyunca çok sayıda bozguncu, sayılamayacak kadar azgınlık ve sapkınlığa yol açmış ve bunlarla ilgili ciltler dolusu kitaplar yazılmıştır. Hz Osman (ra)’ın şehid edilmesi de fitne yüzünden... Yine fitne, Hz Âişe annemiz ile Hz Ali (ra) arasında Cemel Vak’ası hadisesinin yaşanmasına bile neden olmuştur.

Kuşkusuz, Allah’ın kargaşa çıkaran bir kimseyi sevmesi beklenemez. Kur’an-ı Kerim’de bu meseleye karşı, “Yeryüzünde fesat çıkarma! Çünkü Allah bozguncuları sevmez” (Kasas, 28/77) diyerek uyarılıyoruz.

Fitne kadar fitneye yol açan sebeplerde önemlidir. Çünkü fitne, sadece bozguncunun kötü hali nedeniyle değil, aynı zamanda bizim konuyu tahkik etme zaafımızın eseri de olabilir.

Cenab-ı Hak (cc) bizi Hucurat Suresinde bu konuda şöyle uyarıyor: “Ey iman edenler! Günah işlemeyi alışkanlık haline getirmiş birisi size bir haber getirdiği zaman, onu mutlaka araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa zarar verirsinizde, sonra böyle yaptığınıza çok pişman olursunuz!” (Hucurat, 49/6)

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

457. Sayı Ocak 2021