Sayı : 455   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Eğitim

Sema Maraşlı

Kadın Neden Çalışmak İstemez

  • 05 Kasım 2020
  • 95 Görüntülenme
  • 455. Sayı / 2020 KasımRızka değil er-Rezzak’a bağlıdır. Geçinmeleri için evde lazım olanın iki maaş değil, bereket olduğunu bilir. İsrafın ve kanaatsizliğin olduğu yuvalarda eve iki değil üç maaş da girse, o paranın bereketi olmayacağının farkındadır. Dışarıda çalışmak yerine sabah namazından sonra uyumama, evde bol bol Kur’an okuma gibi tavsiye edilen eylemlerle eve giren tek maaş idareli kullanıldığı takdirde bütün ev ahalisine yetecektir.

 

 

Bir Havva Diyor ki…

Kadınların neden çalıştığı ya da çalışmak zorunda kaldığını yazılıyor ben de bir kadının neden çalışmak istemeyeceğini kendimden de pay biçerek yazmak istedim.

Zorunluluk sebebi çalışan hanımlar üzerine alınmasın. Herkesin imtihanı farklı farklı fakat bizim sözümüz, dinin emrettiğinden ziyade sorumluluğu üzerine almak için canhıraş olan hanımların nelerden mahrum kaldıklarını izah etme amaçlıdır.

Bir kadın neden çalışmak istemez?

1-) Allah-u Teâlâ’nın kadın ve erkek için biçtiği ayrı ayrı rollerin farkındadır ve kapitalist düzenin hatırı için bu hükmü harcamaz, yok saymaz.

2-) Bir gün yalnız kalırsam, kocam beni terk ederse, komşunun evinde yangın çıkar da bizim eve de sıçrarsa, beş yıl sonra bir çocuğum olur da balkondan düşer ayağını kırarsa…. gibi geleceğe yönelik kuruntu ve vehimlerle bugününü şekillendirmek yerine tevekküle sarılır. Sadece kendinden isteneni en güzel şekilde yaptığı takdirde Rabbinin ondan razı olacağına ve darda bırakmayacağına inanacak kadar teslimiyet sahibidir.

3-) Rızka değil er-Rezzak’a bağlıdır. Geçinmeleri için evde lazım olanın iki maaş değil, bereket olduğunu bilir. İsrafın ve kanaatsizliğin olduğu yuvalarda eve iki değil üç maaş da girse, o paranın bereketi olmayacağının farkındadır. Dışarıda çalışmak yerine sabah namazından sonra uyumama, evde bol bol Kur’an okuma gibi tavsiye edilen eylemlerle eve giren tek maaş idareli kullanıldığı takdirde bütün ev ahalisine yetecektir.

4-) Kocasına karşı ayakları üzerinde duran güçlü bir kadın olma hırsı içinde değildir ve onun otoritesini ilk günden kabul etmiştir. Çalışan hanımlar ayaklarının üzerinde duruyor da ev hanımları amuda kalkıp elleri üzerinde mi duruyor? şeklindeki sorunsalı kendi kafasında çoktan açıklığa kavuşturmuştur.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

455. Sayı Kasım 2020