Sayı : 455   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sağlık

Mahmut Bilgiç

Soğuk Algınlığı

  • 05 Kasım 2020
  • 27 Görüntülenme
  • 455. Sayı / 2020 Kasım
Yazarın Diğer Yazıları
Mahmut Bilgiç
Tüm Yazı ArşiviBağışıklık sistemi insan vücudunun en karmaşık ve büyüleyici sistemlerinden biridir. Bu sisteminin ana görevi vücudu enfeksiyon ve kanserin oluşumuna karşı korumaktır. Modern tıpta enfeksiyonlardan yada hastalıklardan kolay etkilenmenin önemi genellikle göz ardı edilir. Oysa bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmak ve soğuk algınlığı, grip ve kanserden etkilenme olasılığını azaltmak için belki de en önemli noktadır.

 

Soğuk algınlığı, yaklaşık iki yüz farklı virüsün neden olduğu bir üst solunum yolları iltihabıdır. Bağışıklık sisteminin viral enfeksiyonla savaşımı sırasında ortaya çok iyi bildiğimiz boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, göz sulanması, öksürük, halsizlik ve kimi zamanda yüksek ateş gibi belirtiler çıkar.

Soğuk algınlığı insandan insana öksürük, hapşırma ve el sıkışma yoluyla geçer. Hasta bir kişinin elinden diğerine geçen virüs, bu sayede diğer bir çok insana da bulaşır. Eğer virüs taşıyan elinizi gözünüze yada burnunuza değdirirseniz hastalığa yakalanırsınız. Virüs aynı zamanda kapı kolları gibi her an kullandığımız yüzeylerde saatlerce yaşayabilmektedir.

Soğuk algınlığı ve grip farklı şeylerdir. Soğuk algınlığını ( Nezleyi ) ona benzer belirti gösteren grip ve alerjiden ayırt etmek o kadarda zor değildir. Grip daha ciddi belirtiler gösterir ve çoğu zaman salgın halinde görülür. Alerjide ise ateş çıkmaz, enfeksiyona dair en ufak bir belirti bulunmaz. Ayrıca genellikle mevsimsel bir alerjik öykü söz konusudur.

Sık sık soğuk algınlığı yada gribe yakalanmaktan korunmanın başlıca yolu bağışıklık sistemini devamlı olarak sağlıklı ve zinde tutmaktır. Bu durum aynı zamanda kimi insanların neden hiç salgına yakalanmazken yada hafifçe atlatırken bazılarının havadan nem kaptıkları ve çabucak hastalandıkları sorusunun da yanıtıdır.

Bağışıklık sistemi insan vücudunun en karmaşık ve büyüleyici sistemlerinden biridir. Bu sisteminin ana görevi vücudu enfeksiyon ve kanserin oluşumuna karşı korumaktır. Modern tıpta enfeksiyonlardan yada hastalıklardan kolay etkilenmenin önemi genellikle göz ardı edilir. Oysa bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmak ve soğuk algınlığı, grip ve kanserden etkilenme olasılığını azaltmak için belki de en önemli noktadır.

Peki bağışıklık sistemimizi nasıl destekleyebiliriz ?

Bağışıklık sistemine güç kazandırmak; serin bir sonbahar akşamında sırf haber olsun diye bir baharatçı dükkanında çay hazırlama seronomisi sergilemekten çok öte; derinlemesine incelenmesi gereken kapsamlı bir konudur. Bebekken aldığımız anne sütünden stres düzeyimize; beslenme şeklimizden hayat tarzımıza varıncaya kadar pek çok etken bir arada düşünülmelidir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

455. Sayı Kasım 2020