Sayı : 499   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Hedef Noktası

Ramazan Kayacık

Kutsallarımıza Saldırılırken Farklılıklarımıza Takılamayız

  • 01 Şubat 2024
  • 233 Görüntülenme
  • 494. Sayı / 2024 ŞubatFilistin sorunu aslında bize dünyada gerçek bir İslam ülkesi olup olmadığını tekrar sorgulattı. Sonuç: İslam var, İslam ülkesi yok. Bunca vahşete rağmen İsrail’le tüm ilişkilerini kesmiş tek bir İslam ülkesi yok. Yani “İslam var, dünyası yok.” Halkının çoğunluğu Müslüman olan ülkelerin ne ortak akılları ne de ortak savunma sistemleri var.

 

Suçsuz günahsız bebekler, çocuklar, kadınlar öldürülürken çığlıklar atarak, ağıtlar yakarak sorumluluğumuzu üzerimizden atamayız. Bu çaresizliğin sorumlusu önce Müslümanlar sonra tüm insanlıktır. Çünkü Müslüman toplumlar sadece “kahrolsun İsrail” sloganlı mitingleri yapıyorlar. Elleriyle bir şey yapmıyorlar, dilleriyle “kahrolsun” demekle, kalpleriyle buğzetmekle yetiniyorlar.

 

 

İsrail dünyanın gözü önünde kan döküyor. Sadece Filistin ve Gazze’deki çocukları, kadınları, sivilleri ve masumları öldürmüyor; insanlığın bütün temel değerler/insan hakları katliamı yapıyor, insanların yaşama hakkını ellerinden alıyor. İnsanlığın kutsallarını öldürüyor. Okul, kilise, cami, hastane ne varsa yakıp yıkıyor. Sözde medeni ülkeler; haksızlık ve zulüm karşısında küçük dillerini yuttular, sesleri solukları çıkmıyor.

İslam ülkeleri İsrail’e estiler, gürlediler, İsrail’e posta koydular da ne oldu? Cevap; Hiçbir şey, İsrail’in aldırdığı yok. Ekonomik ve askeri güce sahip olmayan, nüfusunun çoğunluğunun Müslümanların oluşturduğu ülkelerin liderleri bir araya gelip ilk kez seslerini yükselttiler ama İsrail’in hiç mi hiç, umurunda olmadı.

Filistin sorunu aslında bize dünyada gerçek bir İslam ülkesi olup olmadığını tekrar sorgulattı. Sonuç: İslam var, İslam ülkesi yok. Bunca vahşete rağmen İsrail’le tüm ilişkilerini kesmiş tek bir İslam ülkesi yok. Yani “İslam var, dünyası yok.” Halkının çoğunluğu Müslüman olan ülkelerin ne ortak akılları ne de ortak savunma sistemleri var.

Azerbaycan, petrolünü Türkiye üzerinden Bakü-Ceyhan Boru Hattı ile İsrail’e aktarıyor. İsrail ve Katar arasında elmas pazarıyla ilgili anlaşmaları var. İsrail, elmas ticareti yapmaya yetkili ülkelerin arasına Katar’ın katılmasına resmen onay verirken, Katar da İsrailli tüccarların Katar’a serbestçe girmelerine, gerekirse resmî ofis açmalarına izin vermiş durumda.

Türkiye-İsrail ekonomik ilişkileri son 20 senede önemli gelişme gösterdi. 2002 yılında 1,41 milyar dolar olan ticaret hacmi 2022’de 8,91 milyar dolara kadar çıktı. 2022 yılında İsrail Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 10’uncu ülke konumunda.

Fas ve İsrail, BAE ve İsrail devamlı flört halindeler. Suudi Arabistan’la İsrail daha derinden gizli bir aşk yaşıyorlar… Nerdeyse, halkı Müslüman olan tüm ülkeler İsrail’le ticari ilişkilerini hiç aksatmadan devam ettiriyorlar. İsrail de Gazze’de rahatça katliamına devam ediyor.

Görülen o ki, istisnaları var mı bilmiyorum ama son raddede İslam ülkeleri liderleri ne Filistin Davası’ndan ne de kendi/ülke çıkarlarından vazgeçebiliyorlar. Sanki Müslüman ülke yöneticilerin çoğu kendi halklarını kandırıyorlar, uluslararası zeminde Filistin davasını istismar kartı olarak ceplerinde tutuyorlar. Hatta Filistin konusunu bir an önce kurtulması gereken bir yük gibi algılanıyor desek suizanda bulunmuş olmayız.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

494. Sayı Şubat 2024