Sayı : 498   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Başyazı

Abdullah Büyük

"canım Kurban Olsun Sen'in Yoluna"

  • 31 Mayıs 2024
  • 60 Görüntülenme
  • 498. Sayı / 2024 HaziranSevdiğiniz değerli şeylerden, Allah yolunda, Kur'an yolunda karşılık beklemeden, gönüllü, rızalı, zorlanmadan, severek harcamadıkça, gerçek iyiliğe, hakiki Müslümanlığa, kâmil, yiğit insan olma derecesine eremezsiniz. Allah yolunda karşılık beklemeden, gönül rızası ile harcadığınız her şeyi Allah bilir.

Bayramlar kaynaşmaların, ziyaretleşmelerin, paylaşmaların ve dayanışmanın en üst noktaya çıktığı günlerdir. Bu güzellikler mutlaka yaşanmalıdır. Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: "Allah, Ramazan ve Kurban Bayramı günlerinde yeryüzünde rahmetiyle tecelli eder. Öyleyse namaz ve ziyaret için evlerden dışarı çıkınız ki Rahmet size dokunsun."

"De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm, âlemlerin Rabbi olan Allah içindir." (En'am, 6/162)

Ne güzel, ne anlamlı ve kararlı bir ilan. Tüm kâinatın şahitlik yapabileceği kesin bir hüküm ve kesin bir karar. "Benim namazım, kurbanım, ibadetim, hayatım ve ölümüm, hepsi, hepsi yaratan, yaşama kabiliyeti, yaşama gücü ve tüm varlıklara işleyiş düzen ve intizamı veren, koruyan, korumakla yetinmeyip aynı zamanda kontrol eden, âlemlerin, bütün varlıkların Rabbi, terbiye edicisi olan Allah'a vakf olsun, armağan olsun, kurban olsun."

"Sevdiğiniz şeylerden harcamadıkça iyiye eremezsiniz. Her ne harcarsanız, Allah onu hakkiyle bilir." (Âl-i İmran, 3/92)

Sevdiğiniz değerli şeylerden, Allah yolunda, Kur'an yolunda karşılık beklemeden, gönüllü, rızalı, zorlanmadan, severek harcamadıkça, gerçek iyiliğe, hakiki Müslümanlığa, kâmil, yiğit insan olma derecesine eremezsiniz. Allah yolunda karşılık beklemeden, gönül rızası ile harcadığınız her şeyi Allah bilir.

"Biz sana Kevser'i verdik. Öyle ise namaz kıl ve kurban kes. Asıl güdük-ebter olanlar onlardır." (Kevser, 108/1-3)

Biz Kevser'i verdik. Nedir Kevser? Peygamberliği, Kur'an'ı, Sünnet'i, hayrı ilke edinen bir ümmeti, dünya hâkimiyetini, ahiret saadetini, lütuf ve ihsanımızla sana verdik. Bu sebeple Rabbinin rızasını kazanmak için dua ve niyazda bulunarak namaz kıl, bayram namazını da kıl. Kurban Bayramı günlerinde Rabbin için kurban kes. Asıl sana buğzedenin, hınç duyanın, işte onun soyu kurumuştur, dünyevi ve uhrevi hayırdan yoksundur.

"Bir de sana Allah yolunda neyi harcayacaklarını sorarlar. De ki: İhtiyacınızdan arta kalan her şeyi." (Bakara, 2/219)

Bir de sana Allah yolunda, İslâm uğrunda karşılık beklemeden, gönüllü olarak ne kadar harcayacaklarını soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını, çoğunu.

O'NUN NİMETLERİ İLE O'NA YÖNELMEK

Önce Kevser nimeti. O nimet, imandır, o nimet Kur'an'dır. O nimet İslâm'dır. Ümmettir, güzel ahlâktır

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

498. Sayı Haziran 2024